Choroba zdarza się każdemu i nic dziwnego, że podczas zwolnienia lekarskiego chcemy też otrzymywać pieniądze. W Polsce świadczenia od ZUS pokrywają wynagrodzenie w trakcie choroby w 80 procentach. Według danych pochodzących od ubezpieczyciela przeciętna długość L4 wyniosła w minionym roku aż 13 dni, a wystawiono łącznie ponad 21 tysięcy zwolnień lekarskich.
Badanie Fluktuacji i Absencji
Można, a wręcz należy zadać sobie pytanie, czy to dużo, czy też mało. Najlepiej sprawdzić u źródła i zweryfikować, czy absencja chorobowa w tym wymiarze jest problematyczna dla firm. Z Badania Fluktuacji i Absencji przeprowadzonego przez specjalistów z manaHR w 208 firmach wynika, że większość badanych przesiębiorstw (57%) dostrzega problem. Największe niedogodności wynikające z absencji zgłaszają działy HR w województwie łódzkim (90% respondentów). Zupełnie odwrotna sytuacja ma miejsce w Małopolsce, gdzie problem istnieje w zaledwie 31% przedsiębiorstw. Zbliżone do średnich są wyniki na Mazowszu, a Dolny i Górny Śląsk mogą pochwalić się wynikiem ok. 70%.
Premia absencyjna
Dlaczego możemy mówić o problemie absencji pracowniczej? Przede wszystkim dlatego, że dezorganizuje pracę, a jej wysoki wskaźnik jest realnym zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. W skrajnych przypadkach wymusza szybkie i skuteczne działania naprawcze. Jednym z najprostszych jest premia absencyjna. Jej działanie jest proste – nie chodzisz na L4, dostajesz dodatkowe wynagrodzenie. Jak się okazuje takie rozwiązanie sprawdza się całkiem dobrze i eliminuje sytuacje, w których pracownicy traktują zwolnienia chorobowe jako dni dodatkowego urlopu. Istnieje jednak pewne zagrożenie wynikające z wprowadzenia takiego dodatku. Może bowiem dochodzić do sytuacji, w której pracownicy przychodzą do pracy chorzy, aby nie stracić dodatkowych pieniędzy. Premia, która ma rozwiązywać problem, może wtedy generować kolejny.
Plan planowi nierówny
W wyjątkowych sytuacjach, gdy same premie nie wystarczają. warto zastanowić się nad indywidualnymi planami naprawczymi. Powodów wysokiej absencji może być wiele i zanim znajdzie się skuteczne lekarstwo, najpierw należy postawić prawidłową diagnozę, np. przeprowadzając badanie satysfakcji pracowników. Warto je przeprowadzić szczególnie wtedy, gdy standardowe metody i kalki z działań konkurencji nie przynoszą zamierzonego skutku.