Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Marny poziom dojrzałości procesowej polskich firm

Marny poziom dojrzałości procesowej polskich firm

Znacie ten mem z psem w laboratorium opatrzony podpisem: „Nie mam pojęcia, co robię”? Okazuje się, że doskonale pasuje on do większości polskich przedsiębiorstw. Czemu tak ostro? Otóż badania zlecone przez spółkę Macrologic, dostarczającą systemy ERP, wskazują, że w ponad połowie polskich firm nie analizuje się szczegółowo podejmowanych działań, źle się je kontroluje, a co najgorsze, nieumiejętnie mierzy się ich efektywność. Eksperci alarmują: z takim podejściem ciężko będzie nam walczyć z zagraniczną konkurencją!

Samo badanie skupiało się na pytaniu, czy polscy przedsiębiorcy opierają zarządzanie firmą na rozpisaniu tzw. procesów. Wyniki okazały się dość szokujące. Mimo że popularność systemów ERP, które pomagają kontrolować poszczególne procesy w organizacji, rośnie, tylko 45% ankietowanych zadeklarowało, że korzysta z tego typu rozwiązań. Wniosek: Mniej niż połowę polskich firm zaliczyć można do grona dojrzałych procesowo. Eksperci zwracają uwagę, że pozostali, jeśli szybko nie zmienią swojego podejścia, już wkrótce mogą mieć problemy z przetrwaniem.

Nie dziwi fakt, że najwięcej dojrzałych procesowo przedsiębiorstw jest wśród dużych organizacji. Te, często uczestniczące w wyścigu o klienta również na rynkach innych niż polskie, są bardziej świadome potrzeby stosowania nowoczesnych rozwiązań informatycznych w zarządzaniu. Dane świadczą też, że całkiem nieźle pod tym względem jest w produkcji i usługach, szczególnie w tych firmach, które współpracują z globalnymi koncernami. Najgorzej wypadają zaś przedsiębiorstwa handlowe, jednostki samorządowe i naukowe.

Eksperci zwracają uwagę, że na taki stan rzeczy wpływ mają uwarunkowania historyczne, psychologiczne i kulturowe. Duże znaczenie przypisują one faktowi, że polskie przedsiębiorstwa miały znacznie mniej czasu na rozwój niż ich zachodni konkurenci. Na szczęście badania pokazują też, że świadomość potrzeby wprowadzania nowoczesnych rozwiązań informatycznych, które pozwalają lepiej kontrolować procesy w firmie, powoli rośnie. Coraz więcej średnich i małych przedsiębiorstw decyduje się na zakup systemów ERP. Dzięki temu będą one w stanie przetrwać starcie z lepiej przystosowanymi do rynkowej gry firmami z innych krajów świata.

Dodaj komentarz