Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Jedni zyskują, drudzy tracą

Obniżenie zarobków prezesów to zysk dla menedżerów. Wynagrodzenia wyższej kadry zarządzającej spadły o 12 %, zaś pensje specjalistów i menedżerów wzrosły o około 1000 zł brutto. A to wszystko dlatego, że firmy przestają walczyć o przetrwanie, a ich nowym celem jest innowacyjność i konkurencyjność. Widmo kryzysu minęło, więc czas zająć się rozwojem, przez co przydatność prezesów spadła, a specjaliści i menedżerowie są bardzo potrzebni.

PENSJE SPECJALISTÓW

Wyższa kadra zarządzająca wciąż plasuje się na najwyższym miejscu w rankingu raportu płac – 16 tys. zł brutto. Prawnicy są następni w kolejce – 10,5 tys. zł, zaraz po nich sprzedawcy – 10,1 tys. zł, i logistycy – 9,9 tys. zł. Pracownicy branży IT zarabiali średnio 9,4 tys. zł, są jednak w lepszej sytuacji niż większość pracowników, gdyż już na samym początku kariery zawodowej mają aż 70 % szans, by zarabiać około 10 tys. zł już po niespełna dwóch latach. W innych przypadkach prawdopodobieństwo to spada do zaledwie 30 %! Z kolei finansiści, inżynierowie i pracownicy działów HR dostawali pensje w przedziale 7 – 8 tys. zł, a menedżerowie z administracji i centrów usług wspólnych między 5 i 6 tys. zł.

Ważne, by umiejętnie wykorzystywać sytuację w gospodarce i zawsze być przygotowanym na kryzys.

BYĆ IDEAŁEM

Idealny menedżer jest wykształconym i doświadczonym ekspertem w swojej dziedzinie. Wysoko rozwinięte kompetencje miękkie i zdolności przywódcze pozwalają mu na obejmowanie z sukcesami pozycji lidera i umiejętne współpracowanie z grupą. Swe umiejętności rozwijał zdobywając doświadczenie na stanowiskach w średnich i dużych firmach, był wyróżniany awansami i dbał o rozwój osobisty. Można go rozpoznać po przedsiębiorczym i innowacyjnym podejściu do problemu. Jego odpowiedzialność i wszechstronność mierzona jest ilością zakończonych pomyślnie projektów przeprowadzonych przezeń od początku do końca. Umiejętności, które zdobył na profesjonalnych szkoleniach i w międzynarodowych korporacjach wykorzystuje, by lepiej rozumieć kontrahentów, a jego liczne podróże pozwoliły mu na poszerzenie swojej wiedzy o innych kulturach, co ułatwia komunikację z obcokrajowcami. Czy zatem te wszystkie lata pracy i zdobywania nowych umiejętności procentują?

W 2013 r. w Polsce mieszkało aż 786 tys. osób bogatych i zamożnych, więc zarabiających ponad 85 tys. zł rocznie. Ciekawe, ile spośród nich piastuje funkcję menedżera? Liczba bogaczy ciągle wzrasta, a według statystyk, w 2016 r. powinna zbliżyć się aż do 1 miliona.

Pomimo że dochodzi do wyrównania płac na stanowiskach menedżerów w firmach krajowych i zagranicznych, pensje dyrektorskie wciąż znacznie się różnią. Obcokrajowcy na tym szczeblu nadal zarabiają znacznie więcej niż Polscy, których pensje zawierają się w przedziale od 30 – 50 tys. zł. Należy im się jednak, bo mają międzynarodowe doświadczenie, które pozwala na wszechstronny i kompleksowy rozwój przedsiębiorstwa.

Wnioski nasuwają się same. By sytuacja w polskiej gospodarce się polepszyła, nasi pracownicy muszą zadbać o udoskonalanie swoich umiejętności i kompetencji, ale przede wszystkim o międzynarodowe doświadczenie, które otwiera drzwi do nieporównywalnie wyższych płac.

Dodaj komentarz