Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


<strong>Czym jest HR consulting?</strong>

Czym jest HR consulting?

HR consulting to działalność polegająca na świadczeniu kompleksowych usług doradczych z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi dla różnych firm i organizacji. Działalność ta ma na celu zapewnienie wsparcia dla działu HR oraz pomocy w podejmowaniu decyzji strategicznych dotyczących pracowników.

Jakie obszary obejmuje HR consulting

Usługi HR consulting obejmują wiele obszarów. Pierwszym z nich jest selekcja oraz rekrutacja pracowników. Konsultant pomaga w pozyskiwaniu nowych osób. Zaczyna już od przygotowania ogłoszeń, poprzez przeprowadzenie rekrutacji, selekcję kandydatów, a także weryfikacją ich referencji. Kolejny obszar to szkolenia oraz dbanie o rozwój pracowników. Sam konsultant może przeprowadzać szkolenia (np. z obszarów miękkich). Często jednak jego głównym zadaniem jest wsparcie w stworzeniu planu rozwojowego i wybraniu odpowiednich metod jego realizacji.

Kiedy w organizacji mamy do czynienia z restrukturyzacją, czy innymi zmianami organizacyjnymi – również i tutaj przyda się pomoc udzielana przez HR consulting. Zajmuje się on bowiem również odpowiednim zarządzaniem zmianą. Może on pomóc w stworzeniu odpowiedniej strategii biznesowej, która będzie zgoda z prawem pracy, a przy tym będzie obejmować też interes pracownika. Skoro już zahaczyliśmy o temat prawa, to warto też wspomnieć, że konsultanci mają również wiedzę z tego obszaru. Dodatkowo w ramach specjalizacji mogą wybrać kwestie dotyczące wynagrodzenia i benefitów. Ich zadaniem są wówczas systemy wynagradzania, a dokładniej – pomoc w ich opracowaniu. Mówimy wtedy o strategii związanej z takimi zagadnieniami jak: płaca podstawowa, podwyżki, premie, dodatki, oraz pakiety socjaln.

HR consulting jest szczególnie popularny w branżach, w których zasoby ludzkie odgrywają kluczową rolę. Są to np. branża IT, finansowa, farmaceutyczna, produkcyjna czy FMCG. Dzięki tej usłudze firmy mogą zyskać wiele korzyści, w tym poprawę efektywności, zwiększenie wydajności i lojalności pracowników, a także poprawę wyników finansowych. Usługa ta daje też możliwość dogłębnej analiza i interpretacja danych dotyczących pracowników.

Dodaj komentarz