Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


<strong>Trudności w rekrutacji managerów</strong>

Trudności w rekrutacji managerów

Rekrutacja managerów to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoją działy HR i rekruterzy. Wyszukanie i zatrudnienie menedżera wymaga czasu i zaangażowania. Konieczna jest też dokładna analiza umiejętności, doświadczenia i cech osobowości kandydata. W tym artykule przedstawimy kilka najważniejszych wyzwań, które muszą być przezwyciężone podczas tego procesu.

Szukanie kandydatów o odpowiednim doświadczeniu

Rekrutacja managerów wymaga znalezienia kandydatów, którzy mają odpowiednie doświadczenie w danym obszarze lub dziale. Jednakże, znalezienie takiej osoby może być trudne. Nie zawsze bowiem wystarczy tylko posiadanie X lat doświadczenia. Trzeba również mieć na uwadze, że każda organizacja ma swoją specyficzną kulturę organizacyjną. Kandydat musi do niej pasować.

Znalezienie kandydatów z odpowiednimi umiejętnościami miękkimi

Rekrutacja menedżerów wymaga znalezienia kandydatów z odpowiednimi umiejętnościami miękkimi. Są to np. umiejętności przywódcze, komunikacyjne, interpersonalne. Osoba zajmująca stanowisko liderskie musi posiadać wiele umiejętności, które nie zawsze można łatwo ocenić podczas procesu rekrutacji. Pomocne będzie tutaj zastosowanie Assessment Center, które umożliwi sprawdzenie tych umiejętności w akcji.

Dostosowanie oferty pracy do oczekiwań kandydata

Osoby na wyższych stanowiskach mają konkretne oczekiwania. Taka rekrutacja pracowników wymaga więc od nas dostosowania do nich oferty pracy. Mogą one być różne. Trzeba jednak znaleźć takie warunki, które będą odpowiadać zarówno kandydatowi, jak i firmie. Polecamy przeprowadzenie wstępnych rozmów z kandydatami, aby poznać ich oczekiwania wobec stanowiska. Nie chcemy, żeby potem świeżo zatrudniona osoba narzekała na warunki pracy w podczas takich procesów jak badanie satysfakcji pracowników lub, aby jej niezadowolenie prowadziło do zjawiska tj. fluktuacja pracowników.

Konkurencja na rynku pracy

Większość rekrutacji staje się coraz to trudniejsza ze względu na rosnącą konkurencję na rynku pracy. Wiele firm szuka menedżerów z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami, co powoduje, że kandydaci są często obiektem walki między organizacjami. Dlatego ważne jest, aby szybko reagować na zgłoszenia kandydatów i przeprowadzać rekrutację w sposób efektywny. Polecamy, by poprosić o pomoc pracownika agencji rekrutacyjnej, który znajdzie odpowiednie osoby, dzięki wykorzystaniu techniki executive search.

Dodaj komentarz