Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Gramy w biznes, czyli symulacje biznesowe

Gramy w biznes, czyli symulacje biznesowe

Firma, która chce dynamicznie się rozwijać, potrzebuje wyszkolonych i doświadczonych pracowników. Istnieją różne metody szkoleniowe, od omówienia teorii do ćwiczeń praktycznych. Jednym z tych ostatnich sposobów są symulacje biznesowe.

Grunt to ugruntować wiedzę

Wprowadzenie symulacji biznesowych do firmy pomaga rozwijać się pracownikom poprzez praktyczne ugruntowanie wiedzy. Metodę można określić mianem kształcenia przez doświadczenie (Experiental Learning). Symulacje biznesowe są nie tylko bardzo efektowną metodą nauczania; pozwalają również łatwiej wyłapywać i rozwiązywać problemy oraz pozytywnie wpływają na odbiór treści, przekazywanych na szkoleniach.

Graj dobrze, pracuj perfekcyjnie

A jak symulacje biznesowe wyglądają w praktyce? Najczęściej są to po prostu gry. Podobnie jak „zwykłe” gry planszowe, symulacje pozwalają udoskonalić umiejętności współpracy, koncentracji, dążenia do celu itp. Co jednak najważniejsze, symulacje biznesowe pomagają wykluczyć ryzyko błędu w realnych sytuacjach, ponieważ gry dają pracownikom możliwość podniesienia kwalifikacji bez eksperymentowania na prawdziwych klientach, usługach czy produktach. Dzięki wykorzystaniu tej metody można ćwiczyć tak długo, aż dojdzie się do perfekcji. Gry symulacyjne projektowane są zazwyczaj przez zewnętrzne firmy i dzielą się na poszczególne rodzaje, odpowiadające przyszłym zadaniom zespołu (np. zarządzanie usługami IT, zarządzanie projektami, architekturą, czy IT governance).

Wykorzystanie gier podczas szkolenia lub w celu jego podsumowania jest doskonałym sposobem na zrozumienie istoty przekazywanej treści. Dzięki temu pracownik przystępuje do wykonywania obowiązków z ugruntowaną wiedzą i umiejętnością jej zastosowania w praktyce.

Dodaj komentarz