Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Programy menedżerskie pomagają zatrzymać cennych pracowników w firmie

Programy menedżerskie pomagają zatrzymać cennych pracowników w firmie

Wiele przedsiębiorstw boryka się z problemem zatrzymania na stałe cennych pracowników w swojej firmie. Od kilku lat coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się przyznawanie kadrze akcji przedsiębiorstw. Moda taka przyszła do nas z Europy Zachodniej i USA.

Jakie korzyści niesie za sobą program akcji menedżerskim? To przede wszystkim skuteczny sposób na zatrzyma profesjonalnego pracownika w firmie, a także przy tym obniżyć koszty jego zatrudnienia. Niesie to za sobą również to, że zwiększa się przy tym poczucie odpowiedzialności za firmę czy utożsamienie pracownika i akcjonariuszy.

Grupa Human Capital związana z Arthur Anderson przeprowadziła badania, według których programy menedżerskie w ciągu ostatnich kilku lat stały się znacznie popularniejsze. Jak donoszą badania, obecnie już jedna trzecia spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych korzysta z tego rozwiązania. Wykorzystują go przede wszystkim branże informatyczne i telekomunikacyjne, budownictwo, handel czy bankowość.

Raport donosi także, że około 30 proc. firm postanowiło wykorzystać program akcji pracowniczych tylko do menedżerów wyższego szczebla. Wyjątkiem są tu tylko firmy handlowe, z których ponad połowa przekazała akcje całej kadrze pracowniczej.

Należy jednak zaznaczyć, że przyznawanie akcji kadrze kierowniczej wiąże się z ograniczeniami. Przykładowo nabycie akcji przez pracownika może nastąpić dopiero po kilku latach od ich przyznania (zwykle odbywa się to po roku do trzech lat).

Dodaj komentarz