Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Powrót do szkoły, czyli ile zarabia nauczyciel?

Powrót do szkoły, czyli ile zarabia nauczyciel?

Sprawa zarobków nauczycieli od zawsze wywoływała burze. Niektórzy sądzą, iż mają oni nie tylko wysokie wynagrodzenia, ale także dużo wolnego czasu, sami nauczyciele zaś uważają, że wciąż zarabiają za mało, a pracują znacznie więcej niż się uważa. Jak jest naprawdę? Rozpoczęcie roku szkolnego tuż tuż, więc przyglądamy się zarobkom nauczycieli.

Dyplom najbardziej ceniony

Zgodnie z Kartą Nauczyciela średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 100% kwoty bazowej dla nauczycieli. Kwota ta ustalana jest co roku w ustawie budżetowej. W roku 2014 ustawa nie przewidziała podwyżek dla nauczycieli, co oznacza, że ich pensje są takie same jak rok temu. Procentowe wynagrodzenie oparte na kwocie bazowej dla nauczycieli przedstawia się następująco:

  • Nauczyciel stażysta – 100%
  • Nauczyciel kontraktowy – 111%
  • Nauczyciel mianowany – 144%
  • Nauczyciel dyplomowany – 184%

Według tych danych, nauczyciel stażysta zarabia 2717,59 zł, kontraktowy 3016,52 zł, mianowany 3913,33 zł a dyplomowany – 5000,37 zł.

Należy jednak podkreślić, że oprócz podstawowej pensji, przeciętny nauczyciel otrzymuje co miesiąc różne dodatki. Wśród nich znajduje się między innymi dodatek motywacyjny, który wynosi do 50% płacy zasadniczej. Podobnie oprocentowane są kwoty dodatków dla pracowników szkół, w których panują tzw. „trudne warunki”, czyli wszelkich ośrodków wychowawczych, szkół specjalnych itd.

Nielimitowany czas pracy

Istnienie premii i dodatków do nauczycielskich pensji wywołuje prawdopodobnie największe kontrowersje, ponieważ utrudniają one precyzyjne określenie całościowego wynagrodzenia. Precyzyjne określenie nauczycielskich płac jest możliwe za sprawą korzystania z tzw. raportów płacowych. Dodatkowym czynnikiem, wprowadzającym niektórych w błąd jest czas pracy nauczycieli. Podstawową ilością godzin, które musi „wyrobić” pracownik oświaty jest 18 godzin w tygodniu, podczas gdy w innych zawodach jest to 40 godzin. Należy jednak pamiętać, iż praca nauczyciela nie kończy się w szkole. Sprawdzenie kartkówek, prac domowych oraz przygotowanie lekcji na następny dzień jest również wymagającym i czasochłonnym zajęciem.

Dodaj komentarz