Rekrutacja wykwalifikowanych specjalistów rządzi się własnymi prawami. Co to oznacza? Na przykład to, że jeśli wypatrzony przez nas kandydat oznajmi, że znalazł konkurencyjną ofertę, można negocjować z nim warunki zatrudnienia.
Negocjacje idą w ruch
Jeżeli po przeprowadzeniu rekrutacji i wyszukaniu najbardziej odpowiedniego kandydata okaże się, że chce on negocjować ustalone wcześniej warunki (bo ktoś jeszcze chce go zatrudnić), nie skreślajmy go od razu. Starajmy się raczej za pomocą dedukcji wyciągnąć jak najwięcej informacji o zaistniałej sytuacji. Przede wszystkim, zastanówmy się, dlaczego kandydat w ogóle chce z nami negocjować. Jeżeli dostał dobrą ofertę od innej firmy, równie dobrze mógłby od razu zrezygnować z pracy u nas. Jeśli jednak tego nie zrobił, oznacza to, że jest tą pracą poważnie zainteresowany albo rozważa obydwie opcje. Nasza oferta nie jest więc gorsza od konkurencyjnej! Patrząc na sytuację z takiej perspektywy, dobrym posunięciem wydaje się rozpoczęcie negocjacji z kandydatem.
Wyższe zarobki czy coś więcej?
Istnieje jednak jeszcze druga strona medalu. Jeśli potencjalny pracownik kładzie nacisk na negocjacje, to może chodzić mu o podwyższenie kwoty wynagrodzenia. Nie zakładajmy jednak, że jest tak na pewno. Starajmy się raczej przeprowadzić rozmowę w taki sposób, by kulturalnie wypytać kandydata, na czym najbardziej mu zależy. Możemy także przedstawić atrakcyjne alternatywy dla wyższej pensji – np. elastyczny czas pracy czy możliwość wykonywania swych obowiązków zdalnie. Jeśli okaże się, że kandydatowi chodzi o coś więcej niż tylko wyższe zarobki, warto dojść z nim do porozumienia. Czasem jednak może być tak, że również pragnienie podwyżki będzie mieć racjonalne uzasadnienie – nie zamykajmy więc drzwi przed kandydatem, zanim nie rozpatrzymy wszystkich “za” i “przeciw”.
Pamiętajmy, że jeżeli rzeczywiście ktoś chce “podkraść” nam kandydata (np. metodą bezpośredniego wyszukiwania), oznacza to jedno – wyszukaliśmy właściwą osobę. Żadna firma nie walczy o mało wartościowego pracownika. Mając to na względzie, starajmy się podejść do sprawy z rozwagą i podjąć właściwą decyzję.