Satysfakcjonujące wynagrodzenie to najważniejsza składowa zadowolenia pracownika ze swojej sytuacji zawodowej. Dlatego, by zatrzymać rotację kadrową warto dbać o stan systemu wynagrodzeń w firmie. Oczywiście nie jest to łatwe zadanie i dodatkowo jest ono utrudnione przez dynamicznie zmieniający się rynek pracy. Jaka w takim razie jest recepta na odpowiednią pielęgnację systemu płac?
Firma kontra rynek
Głównym celem zmian w systemie wynagrodzeń jest utrzymanie konkurencyjności na rynku pracy. Dlatego trzeba się w jakiś sposób do niego odnieść. Tutaj z pomocą przychodzą raporty płacowe. Można skorzystać zarówno z darmowych i ogólnodostępnych wersji przygotowywanych przez agencje rekrutacyjne, jak i wziąć pod uwagę bardziej profesjonalne narzędzie w postaci płatnego raportu wynagrodzeń. Pierwszym krokiem jest powiązanie odpowiednich stanowisk występujących w firmie z tymi wymienionymi w raporcie. Następnie należy porównać odpowiednie wynagrodzenia i policzyć, jakim procentem mediany rynkowej jest płaca oferowana w rodzimej firmie. Następnie trzeba określić progi właściwych pensji. Zależnie od tego, czy organizacja chce być konkurencyjna poprzez płacenie wartości rynkowych, mogą one się różnić. Jednak standardowym podejściem jest uznanie, że pensja stanowiąca od 90% do 110% mediany rynkowej to optymalna wartość. Poniżej tego przedziału są osoby “niedopłacane”, a powyżej “nadpłacane”.
Więcej niż pieniądze
Poza prostymi wyznacznikami związanymi z wartościami mediany rynkowej płacy należy wziąć pod uwagę także inne czynniki. Na przykład, koniec roku to także okres ewaluacyjny, podczas którego za pomocą wielu metod firmy starają się ocenić pracę, rozwój i potencjał swoich pracowników. To może być bardzo istotny czynnik przy planowaniu budżetu, który zostanie przeznaczony na wynagrodzenia w kolejnym roku. Warto też rozważyć wprowadzenie elementów zarządzania kompetencjami i położenia nacisku w systemie płac na te kompetencje, które zgodne są z modelem kompetencyjnym firmy.
Przez pieniądze do celu
Wszystkie te rozważania pokazują, że dzięki dobrze zaprojektowanemu systemowi wynagrodzeń firma może wiele zyskać. Z jednej strony ogranicza on rotację kadrową i zwiększa satysfakcję pracowniczą, a z drugiej strony pomaga w realizacji strategii firmowej poprzez promowanie kluczowych kompetencji i najlepszych praktyk oraz zachowań.