Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Przewaga konkurencyjna dzięki design thinking

Przewaga konkurencyjna dzięki design thinking

Do kreatywnych świat należy, a powiedzenie to sprawdza się obecnie także w biznesie, niezależnie od obszaru działalności. Również branża HR nie jest wyjątkiem do tej reguły! Klasyczne modele biznesowe i skostniałe struktury organizacyjne nie są bowiem już w stanie sprostać rosnącej obecnie konkurencji. Budowanie przewagi konkurencyjnej warto zaś rozpocząć od projektowego rozwiązywania problemów, czyli wprowadzić w swojej firmie design thinking.

Design thinking to metoda, którą na Zachodzie od lat wykorzystuje się przy projektowaniu i wdrażaniu nowych produktów i usług. Ma też zastosowanie przy eventach, a nawet działaniach marketingowych. Zwiększa wyniki biznesowe, zmniejsza fluktuację pracowników i pomaga rekrutować specjalistówW dużym skrócie polega na poznaniu i zrozumieniu potrzeb użytkowników, a tym samym stworzenie rozwiązań, które idealnie wpasują się w oczekiwania odbiorców. Generalnie najłatwiej adoptowana jest w branży kreatywnej, ale znajduje też szerokie zastosowanie w wielkich korporacjach, organizacjach pozarządowych, a nawet małych start-upach. Wykorzystują ją zpowodzeniem również działy HR, które dzięki temu mają dużo większe szanse na dotarcie do atrakcyjnych kandydatów, a następnie na utrzymanie ich w organizacji. Wszystkie procesy związane z kadrami zaprojektowane są wtedy pod kątem pracowników, tak, aby uzyskać maksymalnie dużą satysfakcję i związaną z nią motywację oraz zaangażowanie. Design thinking poza samymi procesami sprzyja też powstawaniu narzędzi i aplikacji usprawniających i zwiększających efektywność pracyJak zostało już wspomniane dzięki tej metodzie reorganizacji ulegają też struktury przedsiębiorstwa. Zamiast klasycznej pionowej hierarchii powstają poziome, spłaszczone struktury. Ludzie pracują w zespołach projektowych dedykowanych rozwiązywaniu konkretnych problemów. Dzięki temu pracownicy skupiają się na zrealizowaniu konkretnego zadania i odpowiadają przede wszystkim przed sobą. Kadra zarządzająca skupia się jedynie na stworzenie i dostarczeniu odpowiednich narzędzi koniecznych do realizacji i sprawnego zamykania projektów.

Taka forma zarządzania i sam sposób pracy, o ile jest nietypowy dla pokolenia X przywykłego do ścisłej hierarchii i klasycznych struktur, zdaje się być idealny dla nowych generacji wchodzących na rynek pracy. Wartością dodaną przy wdrożeniu design thinking jest zwiększenie elastyczności, mniejsza potrzeba kontroli, możliwość pracy zdalnej i zwiększenie autonomii pracowników. Wszystko to zwiększa atrakcyjność pracodawcy wśród obecnych i przyszłych zatrudnionych.

 

Dodaj komentarz