Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Urlop ważny dla pracownika i całej firmy

Urlop ważny dla pracownika i całej firmy

Każdy z nas potrzebuje przerwy i chwili odpoczynku. Nawet w sytuacji, gdy kochamy naszą pracę i możemy spokojnie powiedzieć, że jest naszą pasją. Psychologowie są jednomyślni – potrzebujemy urlopu, a jego długość powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb. Jedno jest pewne, nieważne ile by nie wynosił urlop, to jego pozytywny wpływ na pracownika i całą firmę będzie nie do przecenienia.

W trosce o kreatywność i wydajność

Uważa się, że nic tak nie zabija kreatywności, jak rutyna i zmęczenie obowiązkami. Nic dziwnego, że osoba, która ciągle operuje w obrębie kilku stałych procedur straci w końcu zapał do wdrażania i wymyślania nowych pomysłów. Owszem, można stymulować takiego pracownika zewnętrznymi bodźcami, ale na dłuższą metę będzie to coraz mniej efektywne. Dużo łatwiej wysłać taką osobę na urlop i pozwolić jej nabrać dystansu i nowego spojrzenia na codzienne obowiązki.

Pomijając kreatywność, naturalnym jest, że w przypadku większego zmęczenia spada również wydajność. Teoretycznie radzimy sobie z obowiązkami, ale w praktyce produktywność spada, a wtedy łatwiej o popełnienie błędu. Zasłużony urlop pomaga wtedy odreagować, nabrać sił i energii. Takie twierdzenie jest zgodne z badaniami Ernst & Young – wedłuch nich efektywność po urlopie wzrasta aż o 8%! Ma to też wpływ na wyniki rocznej oceny – pracownicy po urlopie wypadają widocznie lepiej (o 10%).

Korzyści z urlopu

Również zespół zyskuje, gdy tworzą go osoby, które potrafią odpoczywać i nabierać sił. Instytut Gallupa dowiódł, że wskaźnik “well-being” jest znacznie wyższy u pracowników, którzy biorą regularny urlop. Dodatkowo spada wśród nich wskaźnik absencji , a lepsze wyniki utrzymują się aż 5 tygodni po powrocie z wakacji. Nie dziwi więc, że świadome firmy traktują urlop poważnie i nie uważają, że to niepotrzebny luksus. Liczby mówią same za siebie i managerowie zdają sobie sprawę, że więcej wolnego nie oznacza spadku dochodów przedsiębiorstwa. Badania Boston Consulting Group pokazały, że pracownicy, którzy biorą urlop, są znacznie bardziej produktywni, niż ci, którzy nie korzystają z wakacji.

Coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna to zauważać i jest to dla naszego rynku dobra wiadomość. W firmach pojawiają się też coraz częściej szkolenia dotyczące zarządzania czasem, planowania pracy, czy delegowania obowiązków, ale też odpowiedniego korzystania z urlopu, tak, aby w pełni odpocząć od prozy życia i codziennego stresu.

Dodaj komentarz