Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Raporty płacowe, czyli przepis na konkurencyjność

Raporty płacowe, czyli przepis na konkurencyjność

W czasach rynku pracownika, gdy firmy licytują się coraz wyższymi kwotami, warto pracować nad swoją konkurencyjnością. By nie zostać w tyle i utrzymać swój system wynagrodzeń na odpowiednim poziomie, warto skorzystać z raportów płacowych. Czym one są i do czego służą?

Skąd dane?

Raport płacowy to zbiór informacji o tym, ile zarabiają ludzie na wybranych stanowiskach w danych branżach i regionach. Istnieją dwa rodzaje raportów płacowych. Pierwsze są tworzone przez firmy rekruterskie na podstawie oczekiwań kandydatów i danych zawartych w ofertach pracy. Drugi rodzaj tworzony jest przez specjalistyczne agencje we współpracy z działami HR wielu przedsiębiorstw, dzięki czemu dane o wynagrodzeniach są realistyczne w przeciwieństwie do tych pierwszych, ponieważ kandydaci zwykle podają zawyżone kwoty jako wyjście do dobrych negocjacji. Różni je także fakt, że raporty firm rekrutacyjnych są darmowe, a te stworzone przez profesjonalne agencje HRowe są płatne. Dlaczego w tym wypadku warto płacić za jakość?

Jak wykorzystać tę wiedzę?

Dzięki profesjonalnemu raportowi wynagrodzeń firma może określić, którzy pracownicy są wynagradzani zgodnie z sytuacją rynkową, a którzy być może są niedoceniani lub przeceniani finansowo. Wiedza ta pomaga poprawić aktualny system wynagrodzeń, na przykład przy pomocy noworocznych podwyżek. To z kolei zwiększa satysfakcję pracowniczą i zapobiega frustracjom, a dzięki temu także zmniejsza współczynnik fluktuacji kadr. Z drugiej strony, firma nie może przeznaczyć zbyt dużych środków na podwyżki, żeby nie zachwiać swojego budżetu. Dlatego właśnie szacunki konkurencyjnych wynagrodzeń muszą być rzetelne i najbliższe prawdy. I to jest powód, dla którego warto zainwestować w raport płacowy przygotowany z należytą dokładnością przez profesjonalistów. Dodatkowo wiedza ta przygotowuje od razu dział HR firmy na kolejną rekrutację pracowników, dla których powstaną konkurencyjne oferty wolnych stanowisk, co skróci czas trwania procesu, a związku z tym obniży też jego koszty.

Dobra inwestycja

Jasno widać, że skorzystanie z profesjonalnego raportu płacowego jest inwestycją, a nie kosztem. Jednak, żeby była to rzeczywiście dobra inwestycja, należy upewnić się, że badania zostały przeprowadzone na populacji firm, które stanowią naszą bezpośrednią konkurencję. W kontekście pracowników fizycznych będzie to miasto i najbliższa okolica, w przypadku specjalistów będzie to branża, a dla manadżerów cały kraj. Na koniec polecamy skorzystanie z rad odnośnie wyboru raportu płacowego, których udziela Maciej Ważny, ekspert z firmy manaHR:

Podczas wyboru raportu płacowego trzeba zwrócić uwagę na dwie kluczowe kwestie. Listę firm, które biorą udział w badaniu wynagrodzeń oraz na dopasowanie stanowisk. Na liście uczestników powinny znaleźć się firmy, z którymi konkurujemy o pracowników, czyli Ci do których potencjalnie może odejść nasz pracownik. W przypadku pracowników fizycznych są to organizacje z najbliższej okolicy. Inżynierów i inne stanowiska wymagające fachowej wiedzy najlepiej porównać do branży. Kierowników i dyrektorów do danych ogólnopolskich. Drugą kluczową kwestią jest dopasowanie stanowisk. Nawet najlepiej stworzony raport nie będzie przydatny, jeśli nie będziemy wiedzieć, na jakie stanowiska patrzeć – raport zawiera ich kilkaset. Aby ułatwić sobie korzystanie z danych najlepiej przejść dopasowanie stanowisk w ramach badania wynagrodzeń, przez co będziemy mieć pewność, że nie porównujemy jabłek z gruszkami.”

Dodaj komentarz