Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Outsourcing dla startupów

Outsourcing dla startupów

Jeszcze do niedawna panował pogląd, że outsourcing to opcja dla dużych organizacji. Mimo że liczba małych przedsiębiorstw, w tym startupów, które korzystają z usług firm zewnętrznych stale rośnie, nadal działania takie spotykają się z niedowierzaniem ze strony sporej rzeszy menadżerów. Tymczasem outsourcing niektórych procesów dobrze jest planować już w pierwszym biznesplanie.

Biorąc pod uwagę fakt, że ponad połowa polskich startupów finansowana jest ze środków własnych, ich optymalne zarządzanie od pierwszego dnia działalności może być kluczem do sukcesu firmy. Zwykle pierwszym procesem, który wyprowadza się na zewnątrz przedsiębiorstwa jest księgowość. Tak działa znakomita większość firm jednoosobowych i nikogo specjalnie to nie dziwi. Gdy jednak organizacja liczy sobie kilka czy kilkanaście osób nadal często rozważa się zatrudnienie księgowej. Pytań, które pojawiają się przed początkującymi biznesmenami jest więcej. Pracować z domu, czy wynająć biuro, a może skorzystać z biur coworkingowych? Jeśli już decydujemy się na wynajem przestrzeni biurowej, szukać jej na własną rękę, czy zlecić to zadanie profesjonalnej firmie? Czy potrzebny nam asystent lub recepcjonistka? A może zlecić obsługę administracyjną firmie zewnętrznej? Szukać pracowników na własną rękę czy wynająć do tego profesjonalną agencję rekrutacyjną? Wreszcie czy potrzebny nam firmowy informatyk, a może lepszy jest outsourcing IT?

Wielu początkujących przedsiębiorców początkowo stara się ogarnąć te wszystkie dziedziny samodzielnie. Jednym wychodzi to lepiej, innym gorzej. Zwykle jednak kosztuje ich to zarówno więcej czasu, jak i pieniędzy, niż wydaliby korzystając z usług profesjonalistów. Paradoksalnie główną przeszkodą w podjęciu prób wyprowadzenia części procesów na zewnątrz firmy są właśnie koszty. Właściciele startupów obawiają się, że długotrwałe zobowiązania pozbawią ich finansowej elastyczności. Tymczasem umowy z firmami zewnętrznymi można podpisywać również na krótki okres. Jednocześnie w ramach dbałości o budżet warto zatroszczyć się o to, aby umowa zabezpieczona została odpowiednimi zapisami dotyczącymi jakości wykonanych usług. Outsourcing, nie jest naturalnie jedynym dostępnym rozwiązaniem. Bez wątpienia jest to jednak narzędzie, które każdy właściciel startupu powinien rozważyć w wielu różnych obszarach swojej działalności.

Dodaj komentarz