Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


<strong>Rekrutacje wolumenowe – co to takiego?</strong>

Rekrutacje wolumenowe – co to takiego?

Rekrutacja pracowników to jedna z najważniejszych dziedzin zarządzania zasobami ludzkimi. Proces ten polega na poszukiwaniu, wyborze i zatrudnianiu osób, które najlepiej pasują do określonego stanowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy tempo zmian jest bardzo szybkie, fluktuacja pracowników rośnie, a rynek pracy dynamicznie się rozwija, istnieje potrzeba przeprowadzania rekrutacji wolumenowych.

Rekrutacje wolumenowe to proces, w którym w krótkim czasie przeprowadza się szereg rekrutacji na wiele stanowisk. Ich celem jest szybkie i skuteczne zapełnienie wakatów w firmie. Rekrutacje te zwykle odbywają się w przypadku dużych projektów, znaczącego zwiększenia produkcji lub otwarcia nowych oddziałów lub zakładów.

Rekrutacje wolumenowe – charakterystyka

Ten typ selekcji pracowników charakteryzuje się przede wszystkim dużą ilością wakatów do zapełnienia w krótkim czasie. Mogą one dotyczyć zarówno pracowników blue collar jak i specjalistów w swojej dziedzinie (np. z sektora SSC/BPO). Są więc one stosowane w różnych branżach. Najczęściej jednak mają miejsce w sektorze usługowym, handlowym i produkcyjnym. Firmy z tych sektorów potrzebują szybkiego i skutecznego zapełnienia wakatów, szczególnie w przypadku pracowników sezonowych, którzy są potrzebni w określonych okresach.

Rekrutacje wolumenowe są bardzo wymagające, zarówno dla pracowników działu HR, jak i dla kandydatów. Rekrutujący muszą w krótkim czasie przeprowadzić wiele rozmów i ocenić dużą liczbę kandydatów. Przydatne może być tutaj zastosowanie automatyzacji, która pomoże uporać się z setkami CV. Z kolei kandydaci muszą sprostać wyzwaniu i zrobić wrażenie na rekruterach, by zdobyć wymarzone stanowisko. Często rekrutacje takie prowadzone są na miejscu – w siedzibie firmy. Spotykane są również procesy assessment centre, dzięki którym możemy wybrać najlepszych z najlepszych. Gromadzi się wówczas wybranych kandydatów na całodniowe sesje. Podczas nich wykonują oni zadania odpowiadające temu, co będą realnie robić w pracy.

Rekrutacja wolumenowa to skuteczny sposób na szybkie i efektywne zapełnienie dużej liczby wakatów w firmie. Mogą dotyczyć każdego stanowiska i branży. Wymagają one dużej pracy ze strony rekruterów i kandydatów, ale pozwalają na znalezienie odpowiednich kandydatów do pracy w krótkim czasie.

Dodaj komentarz