Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Jak efektywnie odpoczywać – kilka porad urlopowych

Jak efektywnie odpoczywać – kilka porad urlopowych

Nawet jeśli nasza praca jest naszą pasją, kochamy poniedziałki i nie wyobrażamy sobie życia bez kolegów i koleżanek z biura, każdy w końcu potrzebuje odpoczynku. Cały rok aktywności zawodowej wymusza konieczność urlopu i oddechu od codziennej rutyny. Niestety, jak pokazują badania, znakomita większość Polaków nie potrafi efektywnie odpoczywać…

Podstawowy problem, jaki pojawia się na urlopie to brak umiejętności odseparowania się od obowiązków i izolacja od firmy. W praktyce wygląda to tak, że cały czas jesteśmy pod telefonem i regularnie sprawdzamy firmową pocztę. Najprostszy krok, który pozwoli nam odetchnąć od poczucia obowiązku, to pozostawienie telefon w domu – oczywiście służbowego. Analogicznie odłączamy skrzynkę firmową, a wszystkie kontakty oddelegowujemy na konkretną osobę. Nawet, jeśli zajmujemy się rekrutacją pracowników, to urlop mamy wyłącznie dla siebie. Wszystkie “pilne” sprawy da się załatwić po urlopie. 

Urlop to najlepsza pora na poszerzanie horyzontów. Wreszcie mamy czas na pogłębianie swoich zainteresowań i pasji. Paradoksalnie to wtedy, gdy jesteśmy zrelaksowani najłatwiej przychodzi nam nauka. To wtedy nasz mózg działa na najwyższych obrotach. Dobra książka będzie świetnym wyborem, podobnie jak szybki kurs zbieżny z naszym hobby. Pamiętajmy, że nigdy nie wiadomo kiedy i na jaką zmienimy pracę, a otwarty umysł i ciągłe doskonalenie się tylko nam to ułatwi.

Również aktywny urlop jest dobrym pomysłem – szczególnie wtedy gdy na co dzień brakuje nam ruchu. Jak zwykło się mówić: “W zdrowym ciele – zdrowy duch” – jest w tym sporo prawdy, a wysiłek fizyczny doskonale wpływa na nasze dobre samopoczucie.

Najlepsze efekty uzyskamy jednak łącząc obie aktywności. Ważne, aby spędzać czas inaczej niż zawsze. Odpoczywając od prozy dnia codziennego, wrócimy wypoczęci, gotowi do działania, z nowymi pomysłami i pokładami kreatywności.

Dodaj komentarz