Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Jak ograniczyć nadmierną fluktuację pracowników?

Jak ograniczyć nadmierną fluktuację pracowników?

Kiedy wielu pracowników porzuca zatrudnienie na rzecz konkurencji, to znak, że w firmie dzieje się coś niedobrego. Czy można jakoś temu przeciwdziałać? Tak, ale najpierw należy zbadać przyczyny stojące za nadmierną fluktuacją pracowników.

Zaciekła walka o pracownika

Coraz więcej polskich pracodawców skarży się na rosnący poziom rotacji. Pracownicy, którzy jeszcze niedawno zostali zrekrutowani i przeszkoleni, teraz porzucają pracę na rzecz sąsiednich firm. Konkurencja, która jest w stanie zaoferować im coś więcej – lepszą pensję, bardziej atrakcyjne benefity, przyjemniejszą atmosferę – przyciąga do siebie pracowników jak magnes, pozostałe firmy pozostawiając na przysłowiowym lodzie. Czy można stać się istotnym graczem na tym wojennym poligonie i zmienić tę sytuację na swoją korzyść? To możliwe, ale wymaga wykonania kilku kroków.

Poznanie przyczyn kluczem do sukcesu

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest identyfikacja przyczyn, dla których podwładni opuszczają dotychczasowe miejsce pracy. Wielu pracodawców usiłuje bowiem przeciwdziałać rotacji, nie wiedząc tak naprawdę, jakie są jej prawdziwe powody. A mogą być one bardzo różnorodne – zwykle zależą od branży, w której działa firma (np. pracownik fizyczny może porzucić zatrudnienie z innych powodów niż biurowy) a także od stażu podwładnego, jego wieku, płci itd. W rozpoznaniu przyczyn rotacji przydać się może np. badanie satysfakcji pracowników albo korzystanie z analiz fluktuacji w regionie (tego typu zestawienie powstało niedawno dla Dolnego Śląska – opracowała je firma Advisory Group TEST Human Resources, zajmująca się także tworzeniem cyklicznych raportów płacowych oraz doradztwem personalnym).

Podwyżki, benefity, atmosfera

Gdy pracodawcy uda się już zdiagnozować rzeczywiste powody fluktuacji, następnym krokiem jest wymyślenie sposobu, w jaki można by było im przeciwdziałać. Z uwagi na to, że większość pracowników odchodzi z powodu zbyt niskiej pensji, warto wprowadzać regularne podwyżki. Niestety, płacy nie sposób podnosić w nieskończoność. Na szczęście istnieją też inne sposoby zachęcenia podwładnych do pozostania w aktualnym miejscu pracy. Może to być np. przyznawanie atrakcyjnych dodatków płacowych i pozapłacowych. Warto jednak pamiętać, że tylko połączenie wszystkich czynników: odpowiedniej pensji, adekwatnych benefitów oraz pozytywnej atmosfery, pozwoli na stworzenie pracownikowi miejsca, którego nie będzie chciał opuszczać.

Dodaj komentarz