Relacje przedsiębiorców z naukowcami z roku na rok się polepszają, ale wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Jednym z przykładów udanej współpracy między nauką a biznesem jest Politechnika Poznańska zVolksvagen Poznań i Phoenix Contact. Niestety w naszym kraju wciąż za mało powstaje takich kolaboracji.
Jedną z przyczyn jest zły ton dyskusji pomiędzy strefami nauki i biznesu. Problematyczny może być także fakt, że separuje się na uczelniach pracowników naukowych, którzy rozpoczęli współpracę z biznesem i zamyka się im drogę powrotu do badań na uczelni. Co więcej wielu pracowników twierdzi, że nie opłaca im się angażować w komercjalizację wyników badań, ponieważ ich status czy wynagrodzenie są zależne od jakości i liczby publikacji, a nie od komercjalizacji.
Pomocne w rozwiązaniu problemu powinny być samorządy lokalne, które zaczynają wspierać oba środowiska. Przykładowo w Poznaniu powstał park naukowo-technologiczny, powstała również Wielkopolska Platforma Inwestycyjna – która pozwala zapoznać się z pomysłami naukowców, które mogą być później wykorzystane w biznesie.
Samorządy są chętne do podjęcia współpracy, brakuje jednak wciąż projektów i produktów z potencjałem. Sytuacja jednak się poprawia, oba środowiska zaczynają ze sobą rozmawiać bo przykład Poznania najlepiej pokazuje, jak owocna może być współpraca pomiędzy nauką a biznesem.