Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Rekrutacja na stanowisko kierownicze. Czy płeć ma znaczenie?

Rekrutacja na stanowisko kierownicze. Czy płeć ma znaczenie?

Czy warto zatrudniać kobiety na stanowiska kierownicze? To pytanie jest podchwytliwe, bo tak naprawdę, przy wyborze kandydata w ogóle nie powinniśmy kierować się płcią. Niemniej jednak, wielu osobom wydaje się, że panie nieco gorzej radzą sobie w roli przywódcy od mężczyzn. Na szczęście śmiało możemy dziś powiedzieć, że to tylko mity, a “materiałem na lidera” może być osoba każdej płci – najważniejsze są tu bowiem osobowość i doświadczenie.

Polska z dobrym wynikiem

Jak wygląda polski rynek pracy z “kobiecej” perspektywy? Czy wśród pracodawców rzeczywiście tak często pojawia się niechęć do zatrudniania pań w roli kierowników? Co zaskakujące, okazuje się, że w naszym kraju nie jest wcale tak źle, jak można przypuszczać – według badania “Women in business 2017” zrealizowanego przez firmę Grant Thornton, Polska znajduje się w… czołówce krajów na świecie, które zatrudniają kobiety na stanowiskach kierowniczych. Nasi pracodawcy powierzają paniom zatrudnienie w aż 40% przypadków, co daje nam trzeci wynik w porównaniu z innymi państwami. Wyprzedzają nas tylko Rosja (47%) oraz Indonezja (46%). Co ciekawe, znacznie “dalej” od nas są Niemcy z wynikiem 18%, natomiast ogółem w Unii Europejskiej, kobiety zasiadają na kierowniczych stanowiskach w 25% – jak widać, Polska może być więc dumna ze swojego wyniku.

Nie płeć, lecz kompetencje

Powyższe badanie wyraźnie wskazuje na to, że w ciągu kilku ostatnich lat, sytuacja pań na polskim rynku pracy bardzo się poprawiła. Jeszcze niedawno, na przestrzeni 3 ubiegłych lat, procent zatrudnienia kobiet na stanowiskach związanych z zarządzaniem oscylował bowiem wokół 34-37. Co się zmieniło? Być może zwiększyła się po prostu świadomość społeczna, że to nie płeć odpowiada za kompetencje, lecz liczą się… one same. W istocie, kobiety mogą być równie dobrymi liderami, co mężczyźni i nie należy robić tutaj rozróżnienia – a jeśli już, to raczej z punktu widzenia osobowości kandydata. Zarówno bowiem mężczyzna, jak i kobieta, mogą być albo urodzonymi przywódcami, albo zupełnie nie nadawać się do roli lidera. Oczywiście nie zakładamy, że między kobietami i mężczyznami nie ma różnic – cechy przypisane zazwyczaj do konkretnej płci, pracodawca może potraktować jednak jako atut, a nie wadę. Przykładowo, panie bywają bardziej emocjonalne niż panowie – kobieta z doświadczeniem na stanowisku kierowniczym będzie jednak wiedziała, jak nad sobą panować, a dzięki “wrodzonej” uczuciowości, może zbudować bardziej przyjacielski zespół. Nie ma jednak żadnej takiej reguły, a życie pokazuje, że to właśnie kobiety potrafią być nieraz nawet bardziej gruboskórne niż panowie. Zanim odrzucimy jakąś kandydatkę wyłącznie z powodu płci, warto zadać sobie więc pytanie, czy takie postępowanie na pewno nie będzie dla nas przysłowiowym strzałem w stopę. Pamiętajmy, że najważniejsze są ogólne kompetencje i doświadczenie każdego kandydata.

Dodaj komentarz