Każdy chciałby pracować za dobre pieniądze w przyjemniej i niestresującej atmosferze. Nie istnieje chyba jednak praca, która zupełnie nie narażałaby choćby na okazjonalny stres. Dlatego zamiast szukać świętego Graala lepiej postawić na ograniczenie stresu. Niestety znaczna część pracodawców nie widzi w stresie pracowników nic złego. Wręcz uważają oni, że jest to zjawisko pożądane, które mobilizuje załogę do większego wysiłku. W rzeczywistości ignorowanie problemu może prowadzić do utraty cennych, utalentowanych pracowników. Oto trzy proste kroki, które pozwolą na ograniczenie stresu w pracy.
1. Poznaj swojego wroga
Nie da się rozwiązać problemu, jeśli nie zna się jego przyczyn. Podobnie jest ze stresem: nie da się skutecznie nim zarządzać, jeśli nie wiemy, jakie są w danej organizacji czynniki stresogenne. Zwykle są to natłok obowiązków i presja czasu. Co zaskakujące wśród przyczyn stresu pracownicy wymieniają jednak również monotonię i rutynę wykonywanej pracy. Mimo pewnych tendencji, czynniki stresogenne są indywidualną sprawą każdego przedsiębiorstwa. Dlatego też przed podjęciem kroków zapobiegawczych, należy zorientować się, z czym mamy do czynienia.
2. Skala i charakter stresu
Kiedy wiesz już, co naraża pracowników na stres, możesz spróbować określić jego skalę i charakter. Najczęściej stosowaną metodą jest tu cykliczne badanie pracowników w tym zakresie. Najlepszym wyjściem jest tu zatrudnienie zewnętrznej firmy konsultingowej. Pracownicy będą dzięki temu bardziej otwarci i więcej powiedzą nam o swoich problemach.
3. Walcz i zapobiegaj
Kiedy już zidentyfikowałeś wroga i wiesz w jakich sytuacjach się pojawia, możesz podjąć z nim walkę. Aby robić to skutecznie potrzebny jest kompleksowy program zarządzania stresem. Podjęte kroki zwykle koncentrują się na:
* stworzeniu transparentnych zasad zatrudnienia i rozwoju pracowników
* poprawieniu komunikacji wewnątrz organizacji
* zmianach w kulturze organizacyjnej firmy, w tym zapewnieniu większego komfortu pracy.
Wprowadzenie programu zarządzania stresem może skutecznie zmniejszyć rotację pracowników i zwiększyć ich produktywność. Dlatego też nie ma się nad czym zastanawiać. Stres to zło i trzeba z nim walczyć.