Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Szykuje się dobra zmiana… pokoleniowa. Młodzi idą po władzę

Szykuje się dobra zmiana… pokoleniowa. Młodzi idą po władzę

Większa mobilność pracy i możliwość wykonywania obowiązków służbowych zdalnie, większa cyfryzacja biur oraz wprowadzenie nowych mediów w funkcjonowanie firmy. To tylko przykładowe zmiany w zarządzaniu, które będą wprowadzać nowi managerowie, kierownicy i dyrektorzy z pokolenia Y.

Osoby urodzone mniej więcej po 1980 roku to tzw. Millenialsi lub pokolenie Y. Osoby z tych roczników dorastały już po przemianach ustrojowo-gospodarczych i były pierwszym pokoleniem rozpoczynającym życie zawodowe w kapitalizmie, a PRL pamiętają tylko z wczesnej młodości.

W ciągu najbliższej dekady pokolenie Y będzie stanowić 75 proc. ogółu aktywnych zawodowo osób na świecie.

Na świecie Millenialsi są pokoleniem dorastającym w obliczu nowych technologii i rozwijającego się Internetu. Obecnie przedstawiciele pokolenia Y mają około 30-stki i już teraz sięgają po władzę w zarządach firm. W ten sposób dokonuje się wymiana pokoleniowa, ponieważ ich starsi koledzy, przełożeni i szefowie będą awansować, zajmując stanowiska wyższej kadry zarządzającej. Z kolei prezesi i pokolenie baby boom powoli zacznie odchodzić na zasłużoną emeryturę.

Nadchodzi czas Ygreków

Według badań „Forbes” pokolenie Y w ciągu najbliższej dekady będzie stanowić 75 proc. ogółu aktywnych zawodowo osób na świecie. Już teraz Millenialsi sięgają po stanowiska kierownicze. Z danych Future Workplace and Beyond wynika, iż 83 proc. firm ma w swoich szeregach managera z pokolenia Y. W badaniu wzięło udział 5 tysięcy pracowników w różnym wieku. Millenialsi wypełniają przedsiębiorstwa i coraz częściej zarządzają zespołami lub działami firm. Choć to dosyć zróżnicowane pokolenie, to jednak ma wiele wspólnych cech.

Millenials zostaje managerem

Dla osób z pokolenia Y praca nie jest tylko miejscem do zarabiania pieniędzy. Wykonywany zawód musi przynosić satysfakcję i prowadzić do samorealizacji. Millenialsi są nastawieni na wyzwania, osiąganie celów i lubią, gdy ich potencjał jest w pełni wykorzystywany. Bardzo ważny jest dla nich rozwój zawodowy i osobisty. Tego samego będą oczekiwać od swoich przełożonych. Roszczeniowa postawa, o której często się mówi w kontekście tego pokolenia bierze się stąd, że znają oni swoją wartość, są niezależni i jeśli coś nie spełnia ich oczekiwań, to odważnie to wyrażają. Pracownicy pod rządami Ygreków mogą zauważyć większą elastyczność i mobilność pracy. Ygreki nie zawsze pracują od 8 do 16, ale cenią swój czas i chętnie przeznaczają go na zainteresowania lub chwile z rodziną. Dużą zmianą może być większy nacisk na nowe media, a zwłaszcza wykorzystanie portali społecznościowych w firmowej komunikacji. Dużą popularnością może cieszyć się coworking. Z pewnością członkowie zespołu mogą liczyć na partnerskie traktowanie.

Warto zaznaczyć, że w cytowanych badaniach Future Workplace and Beyond zapytano również o kondycję młodych managerów. Tylko 14 proc. respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, iż Millenialsi dobrze sprawdzają się na stanowiskach kierowniczych. To oznacza, że przed organizacjami staje poważne wyzwanie. Ygreków czeka nauka zarządzania, a ich podłwadni muszą przygotować się na zmianę stylu pracy. Czas pokaże, czy będzie to dobra zmiana.

Dodaj komentarz