Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Top Menedżment w Wielkiej Brytanii: zarobki do reformy

Top Menedżment w Wielkiej Brytanii: zarobki do reformy

wynagrodzenie prezesówPrzepaść między wynagrodzeniem managera wyższego szczebla, a zarobkami szeregowego pracownika jeszcze nigdy nie była na Wyspach tak wysoka. Z tego powodu rośnie niezadowolenie grupy zwykłych zatrudnionych, których wynagrodzenia są ponad 180 razy niższe.

Chartered Institute of Personnel Development opublikował raport płacowy za 2014 rok dotyczący pensji prezesów różnych firm działających w Wielkiej Brytanii. Organizacja zrzeszająca grono menedżerów i specjalistów HR z całego świata apeluje o reformę systemu wynagradzania w brytyjskich przedsiębiorstwach – informuje „Rzeczpospolita”.

Dysproporcje rosną

Jak podaje portal rp.pl w 2014 roku średnie wynagrodzenie prezesa dużej firmy z indeksu FTSE 100 wyniosło niespełna 5 mln funtów. Z obliczeń CIPD wynika, iż top manager zarabia 183 razy wyższą wypłatę niż najgorzej opłacany pracownik w tej samej firmie. Pod koniec lat 90. szef firmy zarabiał 47-krotność pensji szeregowego pracownika. Skala tego problemu może być druzgocąca dla gospodarki tym bardziej, że podwładni krezusów zdają sobie z tego sprawę. 44 proc. pracowników przyznało, że ich szefowie zarabiają za dużo. Respondenci zapytani o ogólne wynagrodzenia przedstawicieli top menedżmentu w UK byli bardziej dosadni. 71 proc. Brytyjczyków uważa, że są one zbyt wysokie. Pracownicy z sektora prywatnego w 38 proc. skarżą się na niebotyczne pensje prezesów dużych firm. Bardziej jednak dysproporcję odczuwają pracownicy sektora publicznego. Odsetek niezadowolonych wyniósł 62 proc.

Szkoda dla firmy

Organizacja CIPD apeluje, iż taka sytuacja prowadzi do niekorzystnych zmian na rynku pracy. Według pracowników horrendalne pensje prezesów są nieodpowiednie pod względem ich wkładu w pracę. Blisko 60 proc. ankietowanych twierdzi, że wynagrodzenia managerów działają demotywująco na podwładnych. 55 proc. przyznaje, że takie systemy wynagrodzeń są nieuczciwe i wpływają na pogorszenie się reputacji firmy. Według pracowników prezesi nie zasługują na takie wypłaty, gdyż sukces firmy i przychód zależy głównie od ich, czyli szeregowych zatrudnionych, ciężkiej pracy. To może poprowadzić pracowników do spadku motywacji i zaangażowania, a nawet do działań na szkodę firmy.

Rozbuchane systemy wynagrodzeń wielu brytyjskich firm muszą zostać zdaniem CIPD zreformowane, by nie doszło do konfliktów społecznych. Sami pracownicy szacują, że wynagrodzenia top menedżmentu nie powinny przekraczać 5- do 10-krotności średniej płacy w przedsiębiorstwie. Praca i wkład szefów i managerów powinien być obiektywnie oceniany pod względem rzeczywistego wpływu ich działań na organizację.

Dodaj komentarz