Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Praca na studiach = praca po studiach

Praca na studiach = praca po studiach

Pracodawcy niejednokrotnie uskarżają się, że absolwenci szkół wyższych nie są przystosowani do funkcjonowania na wymagającym rynku pracy. Program edukacyjny w Polsce nie uwzględnia dynamiki tego rynku i nie nadąża z tworzeniem kierunków studiów, które byłyby zbieżne z nowo powstającymi zawodami. Jak więc student może poradzić sobie w przyszłości i czy możliwe jest, że zdobędzie ciekawą i dobrze płatną pracę?

Uczelnia nie wystarczy

Według specjalistów od badań rynku, receptą na powodzenie w karierze zawodowej, jest podjęcie zatrudnienia już w czasie studiów. Najlepiej, jeśli będzie ono związane z ich tematyką. Jednak nawet jakakolwiek praca jest lepsza niż żadna. Obecnie duża ilość studentów wybiera dorywczą pracę w call center (bo też takich ofert jest w tej chwili najwięcej). Nie jest to być może praca marzeń, ale wbrew pozorom wiele się można w niej nauczyć – np. jak być komunikatywnym, jak skutecznie sprzedać produkt itd. Te umiejętności na pewno przydadzą się na dalszych szczeblach kariery, a pracodawcy przychylniejszym okiem spojrzą na CV, w którym pojawiło się już jakieś doświadczenie.

Nie musisz szukać sam

Ofert pracy można także szukać poprzez Akademickie Biuro Karier. Niektórzy pracodawcy poszukując praktykantów, wysyłają ogłoszenia tylko do uczelni wyższych. Poszukiwanie pracy w ten sposób ma jedną podstawową zaletę – proponowana praca jest zbieżna z kierunkiem studiów. Im wcześniej zacznie się wchodzić w rolę zawodową, tym lepiej.

Innego typu pośrednictwem, z którego mogą skorzystać studenci, uczący się w trybie niestacjonarnym, są miejscowe Urzędy Pracy. W takich placówkach można starać się o skierowanie na staż albo stałe zatrudnienie oraz skorzystać z pomocy zawodowego doradcy, który wskaże m.in., jak dobrze napisać CV.

Studenci mają wiele możliwości zatrudnienia, a pracodawcy doceniają ich zaangażowanie w pracę, „świeże” spojrzenie na życie firmy oraz chęć rozwoju. Jeśli cechy te wesprze się doświadczeniem na różnych stanowiskach, absolwenci nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia po studiach.

Dodaj komentarz