Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Polacy znów wyjeżdżają z kraju i dużo zarabiają

Polacy znów wyjeżdżają z kraju i dużo zarabiają

Główny Urząd Statystyczny podał informacje dotyczące emigracji zarobkowej Polaków za 2014 rok. Naszych rodaków za granicą jest już ok. 2 mln 13 tys. Większość przebywa w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

Jak podaje GUS liczba Polaków za granicą zwiększyła się w stosunku do 2013 roku o 124 tys. Oznacza to, że po spadku z lat 2008-2010 znów można mówić o wzroście emigrantów. Wielu z nich wyjeżdża do pracy, lecz można także mówić o zwiększającej się liczbie Polaków pozostających na utrzymaniu, co wynika z długofalowych skutków emigracji. GUS podkreśla jednak, że prezentowane dane są szacunkowe, ponieważ dokładna skala zjawiska nie jest w pełni znana.

Stare kierunki emigracyjne

Spośród 12 mln 13 tys. Polaków przebywających na emigracji w krajach europejskich aż 94 proc. znajduje się w obrębie Unii Europejskiej. Wciąż najwięcej naszych rodaków znajdowało się w 2014 roku w Wielkiej Brytanii – 685 tys. Niewiele mniej, bo 614 tys. w Niemczech, a na trzecim miejscu uplasowała się Irlandia z liczbą 113 tys. Polaków. Mniejsza ilość emigrantów znad Wisły wyjeżdża do Holandii (109 tys.), Włoch (96 tys.). Najrzadziej wybieramy się do Portugalii, na Cypr i, co ciekawe, do Finlandii.

Dawne kierunki emigracyjne, czyli Niemcy i Wielka Brytania zanotowały w ostatnim czasie największe oblężenie Polaków. Do naszych zachodnich sąsiadów przybyło 54 tys. więcej emigrantów. Do Wielkiej Brytanii zawitało 43 tys. więcej osób. Natomiast Polacy uciekają z Grecji i Hiszpanii, w których panuje kryzys gospodarczy. Wśród krajów europejskich nie będących członkami Unii najwięcej Polaków przebywa w Norwegii – 79 tys.

Do pracy po wyższe płace

Polacy emigrują do krajów rozwiniętych w jednym celu: po pracę. Około 80 proc. emigrantów z Polski przebywa za granicą dłużej niż 12 miesięcy. Na przestrzeni lat 2004 – 2014 przybyło osób, które mieszkają za granicą i utrzymują się z zarobków emigrantów. Są to członkowie rodziny, których ściągnęli do siebie pracownicy. Polscy emigranci wybierają kraje, w których mają większe szanse na pracę i dobre wynagrodzenie. Dla porównania emigranci z innych krajów, którzy pracują w Polsce zarobili w minionym roku niespełna dwa razy tyle, co w poprzednim okresie, jak wynika z danych NBP. Chociaż ci emigranci wypracowali ponad miliard euro, to jest to i tak mniej niż dochody Polaków pracujących za granicą.

Dodaj komentarz