Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Płynność finansowa podstawą przedsiębiorstwa

Największą zmorą i bladym strachem każdego przedsiębiorcy jest brak płynności finansowej. W momencie, gdy trzeba „dokładać do interesu” wielu właścicieli firm daje za wygraną, ogłaszając bankructwo i zwijając interes. Jednak dla wytrwałych znajdą się pewnie kroki, które można podjąć, by utrzymać firmę na rynku.

PRZEPŁYW GOTÓWKI, CZYLI BYĆ ALBO NIE BYĆ.

Według Idea Bank i Tax Care w ciągu dwóch tygodni firma może stracić płynność finansową, jeśli jej główny klient nie zapłaci za fakturę. Po dwumiesięcznym opóźnieniu płatności przedsiębiorstwo właściwie przestanie istnieć, gdyż kłopoty finansowe będą tak zaawansowane, że nie będzie ona wypłacalna. Analiza Idea Bank i Tax Care powstała na podstawie case studies opracowanego na rzeczywistych danych.

PLAN, STRATEGIA, ZARZĄDZANIE.

Podstawowym krokiem zachowania dodatniego przepływu funduszy jest odpowiednie zarządzanie finansami w firmie. Opracowanie planu polega w pierwszej kolejności na zarejestrowaniu wszystkich możliwych wpływów i wypływów z uwzględnieniem ich terminów. Wobec takiego zestawienia będziemy mogli z góry przewidzieć kiedy wystąpią ewentualne braki płynności. Wówczas możemy wcześniej wynegocjować pożyczkę kupiecką lub przedłużenie terminu płatności. Dzięki prowadzeniu takiego zestawienia po pewnym czasie będziemy także wiedzieć, którzy klienci najczęściej zalegają z opłatami. Może to skutkować nawet zerwaniem kontaktów biznesowych z kłopotliwym kontrahentem.

ROZWIĄZANIE AWARYJNE.

W planie wpływów i wypływów należy również uwzględnić system wynagrodzeń, który również może przyczynić się do utraty płynności finansowej. Takie zarządzanie gotówką pozwoli na rozeznanie się, czy przypadkiem nie jest potrzebna redukcja kadrowa. Optymalizacja kosztów zatrudnienia to jeden z kroków ratowania przedsiębiorstwa.