Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Jak zaplanować wydatki w przedsiębiorstwie?

Jednym z warunków stałego rozwoju firmy, jest jej stabilność finansowa. Niektórzy przedsiębiorcy, zwłaszcza posiadający małe firmy, planują rozkład finansów jedynie “na oko”. Czy jest to na pewno dobra metoda? Z całą pewnością bezpieczniej byłoby stworzyć rzeczywisty plan, gdzie rozpiszemy wszystkie dochody i przychody. Pomoże on wejść pewniejszym krokiem w przyszłość i łatwiej podzielić wydatki.

Kapitał uwolniony

Zaplanowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa ma dwie mocne strony (pozytywnych aspektów na pewno znalazłoby się jednak więcej). Pierwszą zaletą takiego działania jest zapewnienie sobie większej ilości uwolnionego kapitału, drugą – zwiększenie bezpieczeństwa. Jeżeli obliczymy wcześniej zakres uwolnionego kapitału, będziemy mogli wykorzystać go w pewniejszy sposób. Możemy np. przeznaczyć go na dodatkowe szkolenia, premie dla pracowników lub zainwestować, licząc na to, że w przyszłości budżet ulegnie powiększeniu.

Planowanie zarządzania

Jak we właściwy sposób utworzyć plan zarządzania finansami? Przepis na to nie jest wcale skomplikowany. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest wypisanie wszystkich dochodów i przychodów firmy. Skupiając się na przychodach, należy możliwie jak najdokładniej określić termin wpłynięcia ich na firmowe konto. Podobnie należy uczynić z kosztami, ustalając terminy ich płatności. Po przeanalizowaniu tych danych, rysujemy wykres, obrazujący stan konta naszego przedsiębiorstwa na najbliższą przyszłość. W przypadku bardziej dynamicznych zmian o podłożu finansowym może to być miesiąc; zazwyczaj jednak taki wykres sporządza się na okres od ok. 3 miesięcy do pół roku.

Minimum gwarancją stabilności

Stworzenie dobrego planu nie ogranicza się jednak do narysowania tylko jednej funkcji. Aby jeszcze trafniej określić możliwości finansowe przedsiębiorstwa, sporządzamy jeszcze jeden wykres, nanosząc go na już istniejący. Naszą drugą funkcją będzie tzw. funkcja minimum. Nie musi ona pokrywać się z naszą wcześniejszą prognozą. Wykres minimum zależny jest od możliwości pozyskania dodatkowego kapitału, zdolności kredytowej itd. Zazwyczaj sporządza się go na ok. 3 miesiące do przodu.

W sieci znajdują się gotowe szablony, które możemy wykorzystać podczas planowania płynności finansowej przedsiębiorstwa. Jeśli nie umiemy zrobić tego samodzielnie, warto sięgnąć po taką pomoc, ponieważ stworzenie wykresu znacznie ułatwi funkcjonowanie naszej firmy w przyszłości.