Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


IT dla HR, czyli nowe technologie w służbie rekrutacji

IT dla HR, czyli nowe technologie w służbie rekrutacji

Nowoczesne rozwiązania technologiczne pojawiają się obecnie niemal w każdej firmie, w każdej dziedzinie. Nie omija to także procesów HR, choć w tym przypadku prym nadal wiedzie standardowy sposób rekrutacji. Czy specjalistów w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi da się przekonać, by całkowicie zdali się na pomoc systemów opartych na sztucznej inteligencji?

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez CubeResearch na zlecenie Emplocity (firmy, która pracuje nad nowymi rozwiązaniami przyspieszającymi proces rekrutacji), obecnie aż 48% pracowników działów HR jest otwartych na nowe technologie, a 15% regularnie wdraża je w swej codziennej pracy. Reszta pozostaje na razie nieufna, ale to pewnie tylko kwestia czasu.

Nowoczesne technologie mogą znacząco wesprzeć HR-owców, szczególnie w początkowych etapach procesu rekrutacji. Jak wynika z badania, pomoc systemów informatycznych przydaje się szczególnie w:
– poszukiwaniu kandydatów (nowe technologie są tu wykorzystywane przez 72% badanych)
– analizie i selekcji zgłoszeń (28% badanych)
– udzielaniu kandydatom informacji zwrotnej (45%).
Dodatkowo, 17% badanych uważa, że nowoczesne rozwiązania informatyczne mogą okazać się przydatne również na etapie przeprowadzania wywiadów i testów – czyli tam, gdzie proces rekrutacyjny można by w jakiś sposób usystematyzować.

Systemy IT wspierające rekrutację są obecnie najczęściej wykorzystywane w dużych firmach, choć badanie wskazuje, że preferencje pracowników działów HR nie różnią się od siebie pod względem wielkości organizacji, w której są oni zatrudnieni. Jeśli niemal połowa badanych jest więc otwarta na nowe rozwiązania, i to niezależnie od wielkości firmy, to dlaczego tylko 15% faktycznie ich używa? Odpowiedzią może być brak wiedzy na temat stosowania takich systemów lub obawa przed kosztami ich wdrożenia. Mimo to, zdecydowanie warto jednak rozważyć wykorzystywanie sztucznej inteligencji w rekrutacji – takie systemy znacznie przyspieszają wiele procesów, dzięki czemu inwestycja może szybko się zwrócić. Nie bez znaczenia jest również zjawisko rynku pracownika, skutkujące trudnością w znalezieniu odpowiedniego kandydata do pracy. Wszystko, co może pomóc w zmaksymalizowaniu efektywności rekrutacji, prędzej czy później pewnie okaże się niezbędne. Już dziś bowiem standardowy sposób poszukiwania kandydatów przestaje zdawać egzamin w niektórych branżach.

Dodaj komentarz