Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Trudne pytania do szefa

Trudne pytania do szefa

Szefowie bywają różni. Są tacy, którzy doskonale zarządzają, potrafią motywować i szanują swój zespół. Zdarzają się też jednak inni, przez których najchętniej zmienilibyśmy pracę. Przełożonego najlepiej poznajemy w momencie, kiedy zwracamy się do niego z problemem lub trudnym pytaniem. Jego reakcja wiele powie nam nie tylko o nim samym, ale również o firmie, w której pracujemy.

Pytanie o podwyżkę

W związku ze stałym wzrostem płacy minimalnej przynajmniej raz w roku pracownik może oczekiwać podwyżki wynagrodzenia (tzw. wyrównanie). Niewiele jest jednak firm, które same z siebie podnoszą zarobki pracownikom. Jeśli uważamy, że zarabiamy zbyt mało, warto poprosić managera o rozmowę, w czasie której przedstawimy mu swoje spostrzeżenia. Zwrócenie się o podwyżkę nie należy mylić roszczeniowością, czy materializmem. Warto jednak się do takiej rozmowy przygotować i przedstawić argumenty świadczące na naszą korzyść. Można skorzystać np. z raportu wynagrodzeń, dzięki któremu porównamy swoje obecne zarobki ze stawkami rynkowymi. Negocjowanie podwyżki nie jest łatwe, ale zamiast siedzieć w kącie i narzekać, powinniśmy pójść z problemem do przełożonego. Profesjonalny szef jest przygotowany na takie rozmowy i z pewnością doceni szczerość. 

Prośba o dłuższe wakacje 

Każdy pracownik ma prawo zarówno do urlopu, jak i do L4. Czasami jednak dłuższa nieobecność jest w firmie źle odbierana, zwłaszcza, jeśli nie ma nas kto zastąpić i obciążamy w ten sposób współpracowników. Przed rozmową z przełożonym na temat dłuższego urlopu warto przygotować listę powodów, dla których jest nam potrzebny oraz zaproponować jakieś rozwiązanie na zastępstwo. Dobry przełożony powinien zrozumieć sytuację, a już na pewno docenić zaangażowanie.

Pytanie o oczekiwania

Warto zapytać o oczekiwania managera względem naszej pracy. Często bowiem zdarza się, że znając swoje obowiązki, nie wiemy do końca na co nasz szef zwraca szczególną uwagę. Mimo, że w pierwszym odruchu manager może być zaskoczony pytaniem, feedback jakiego nam udzieli będzie dla nas cenną wskazówką. Unikniemy bowiem w ten sposób przyszłych nieporozumień, a dodatkowo będziemy wiedzieli, na których działaniach warto się skupić.

Prośba o feedback

Jeśli potrzebujemy opinii szefa na temat naszej pracy, nie ma co zwlekać z pytaniem. Informacja zwrotna pozwala pracownikowi się rozwijać i pełni funkcję motywującą. Wie o tym każdy dobry manager, dlatego nawet jeśli nie odpowie nam od razu, pewnie niebawem wróci z pełnym feedbackiem. Oczywiście nie można liczyć na same pochwały, jakakolwiek krytyka powinna być jednak przekazana w sposób konstruktywny – taki, by służyła rozwojowi, a nie podcinała skrzydła. 

Pytanie o awans

Jeśli czujemy, że stać nas na więcej i że chcemy nauczyć się czegoś nowego, nie ma co zwlekać z rozmową z managerem. Nie możemy, rzecz jasna, oczekiwać, że szef z dnia na dzień da nam awans, wiąże się to bowiem często z reorganizacją pracy. Ktoś będzie musiał wykonywać nasze dotychczasowe obowiązki. Może też się okazać, że w firmie chwilowo brakuje wakatu, na który moglibyśmy “wskoczyć”. Niemniej warto zaznaczyć nasze cele managerowi. Znając nasze oczekiwania, ale i kompetencje, będzie w stanie pomóc nam zaplanować ścieżkę kariery. 

Szef to też człowiek

Rozmowa z przełożonym nie powinna nam spędzać snu z powiek. Nie warto stresować się trudnymi pytaniami, gdyż stres jest w tym przypadku raczej po stronie szefa. To on musi się z nimi jakoś zmierzyć i spróbować rozwiązać problemy swojego zespołu. Nie zapominajmy również o tym, że nasz manager podlega swojemu przełożonemu i mierzy się z podobnymi jak my dylematami. 

Dodaj komentarz