Rekrutacja pracowników to nie tylko poszukiwanie odpowiedniego człowieka, ale też inwestycja w przyszłość firmy. Niestety, czasem proces ten nie kończy się sukcesem. Nietrafiona rekrutacja może okazać się kosztowna. Dlatego dziś chcemy się zastanowić, o jakich kosztach mówimy i jak uniknąć tego niebezpieczeństwa.
Koszty nietrafionej rekrutacji
Najbardziej oczywiste koszty rekrutacji to te związane z samym procesem rekrutacyjnym. Są to więc publikacje ogłoszeń, przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych, a także wszelkie testy i badania. Gdy jednak okazuje się, że nowy pracownik nie spełnia oczekiwań, te koszty wracają jak bumerang. Jest to też ogromna strata czasu. Proces ponownego poszukiwania pracownika to kolejne tygodnie (a nawet miesiące) bez pełnej wydajności zespołu. Dodatkowo musimy wziąć też pod uwagę czas zespołu HR oraz innych osób uczestniczących w procesie rekrutacji pracowników.
Kolejny koszt związany jest z klientami. Jeśli nowa osoba nie sprosta oczekiwaniom, może to wpłynąć nawet i na utratę klientów. Ponadto nietrafiona rekrutacja może zaszkodzić reputacji firmy na rynku. Skutki takiego nietrafionego procesu, odczuwalne są nie tylko krótkoterminowo. Błędny dobór pracownika może negatywnie wpływać na atmosferę w zespole. To w konsekwencji przekłada się na długoterminową wydajność i harmonię w firmie.
Jak uchronić się przed nietrafioną rekrutacją?
Zacznij od starannego opracowania procesu. Pamiętaj o odpowiednich etapach. Możesz też wykorzystać testy praktyczne. Pozwalają one na rzetelne sprawdzenie umiejętności kandydatów, co eliminuje ryzyko błędu oceny. Istotna jest też klarowna komunikacja między działem rekrutacji a zespołem docelowym. Dzięki temu jesteśmy w stanie precyzyjne określić wymagania i oczekiwania względem nowego pracownika. Polecamy też, by pracować z takimi agencjami, jak np. firma rekrutacyjna. Działają w nich eksperci w swojej dziedzinie. Posiadają oni doświadczenie i wiedzę, które pozwalają na skuteczne wyłonienie najlepszego kandydata. Warto też sprawdzić referencji oraz opinie poprzednich pracodawców. To pozwala na uzyskanie rzetelnej informacji na temat doświadczeń zawodowych kandydata. Dodatkowo w takim przypadku unikniemy też przestrzelenia wysokości proponowanego wynagrodzenia, co również pozwoli nam operować kosztami rekrutacji.