Umiejętność zarządzania projektami jest ważna w zależności od wielkości firmy, bez względu jednak na jej branżę. Angielskie powiedzenie „plan the work and work the plan” doskonale tłumaczy, jak powinno wyglądać podejmowanie się opieki nad projektem. Najważniejsze, to umieć dobrze zaplanować pracę, a następnie wprowadzić ten plan w życie.
PROJEKTY W MAŁYCH FIRMACH
Czy zarządzanie projektami w małych przedsiębiorstwach ma rację bytu? Raczej nie. Małe firmy nie są w stanie pracować równocześnie nad kilkoma projektami, co wiąże się z ograniczonymi zasobami ludzkimi i ich możliwościami. Nie warto się wtedy skupiać na rozwijaniu swoich umiejętności w zarządzaniu projektami, ważne, by skupić się na samym ich wykonywaniu.
Młodzi przedsiębiorcy nie powinni sobie zajmować głowy projektami. Dla nich głównym celem jest komercjalizacja swojego pomysłu na biznes. Mogą myśleć o rozwinięciu swojej firmy dopiero, gdy zacznie im przynosić zyski. Jednak odrobina wiedzy o zarządzaniu projektami mogłaby im pomóc np. przy pisaniu biznesplanu w celu zdobycia dotacji.
Zarządzanie zaczyna być ważne dla coraz prężniej rozwijających się przedsiębiorstw, w których liczba projektów wzrasta.
ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI W ŚREDNICH I DUŻYCH FIRMACH
Już inicjatywy firm średniej wielkości są zarządzane w sposób projektowy. Przedsiębiorcy skupiają się na zapewnieniu kadrze kierowniczej odpowiednich szkoleń biznesowych, które udoskonalą ich umiejętności w zakresie zarządzania. Ważna też staje się metodyka zarządzania projektami w jednakowy sposób.
W dużych przedsiębiorstwach zarządzanie projektami ma bardziej spójną i solidną strukturę. Realizują większą ilość projektów jednocześnie i mają wyznaczone nań budżety, ale pojawiają się nowe problemy. Ludzie nie rozumieją swoich kompetencji i nie są w stanie zaplanować portfelu projektu w optymalny dla firmy sposób. To wprowadza chaos, który spowalnia pracę i powoduje frustrację. Potrzebne są szkolenia dla menedżerów, które pomogą im wybierać najbardziej wartościowe projekty, przewidywać ich koszty i rozsądnie dysponować zasobem czasu.
OGRANICZANIE WYDATKÓW A ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI
W czasie kryzysu firmy zazwyczaj obcinają koszty, by nie być stratnymi. Zdarzają się jednak przypadki, że właśnie wtedy przedsiębiorstwa o pewnych rezerwach finansowych zaczynają inwestować i zatrudniać więcej personelu. Dzięki temu, mogą się cieszyć zyskami, gdy inne firmy dopiero starają się uporać z problemami po kryzysie.
Redukcja kosztów to popularna praktyka, jednak nie można oszczędzać na zarządzaniu projektami. Ono ma pomóc w szybszym, łatwiejszym i tańszym zrealizowaniu projektów. Błędne zarządzanie personelem może doprowadzić do opóźnień i obniżenia jakości produktów. Odpowiednie zarządzanie projektami przez wykwalifikowane osoby zapewnia duże oszczędności.
Nie ma branży, w której nie byłaby ważna optymalizacja korzystania z zasobów. W każdej firmie potrzebna jest wiedza konieczna do jak najefektywniejszego zarządzania zasobami ludzkimi i zarządzania projektami. Tylko bowiem dzięki rozsądnym decyzjom i skutecznemu planowaniu firma może się rozwinąć.