Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Równe płace kobiet i mężczyzn za 70 lat

Równe płace kobiet i mężczyzn za 70 lat

Według badań i raportów liczba kobiet na wysokich stanowiskach to zaledwie kilka procent w porównaniu do liczby mężczyzn zajmujących posady dyrektorów i managerów. Kobiety zarabiają także zdecydowanie mniej od mężczyzn. Taka sytuacja jeszcze długo może się nie zmienić.

Według zeszłorocznych badań firmy Spencer Stuart tylko 4 proc. Polek pełni funkcje prezesa, a zaledwie 6 proc. zajmuje stanowiska w zarządach organizacji. Kobiety, które podaje się jako przykłady pań piastujących poważne stanowiska w firmach, to niestety tylko szlachetne, ale jednak, wyjątki.

Dlaczego kobiet wciąż mało?

Socjologowie zauważają, że po części winne są także same kobiety. Panie mają tendencje do umniejszania swoich zasług, dzielą się sukcesami z zespołem, mają mniejsze poczucie własnej wartości. Nie bez znaczenia jest także to, że są one skupione na życiu rodzinnym. Kobietom po okresie ciąży i opieki nad dzieckiem trudno jest wrócić na rynek pracy. Pracujące matki mają więcej obowiązków, dlatego rzadziej podejmują wyzwania, by piąć się w górę kariery. Jednak największy wpływ ma na zatrudnienie kobiet ma wciąż stereotypowe myślenie i podejście samych mężczyzn do równouprawnienia. Rozdźwięk między obiema płciami widać najlepiej na przykładzie wynagrodzeń.

Kobieta zarobi mniej

Według Międzynarodowej Organizacji Pracy w skali globalnej kobiety zarabiają 77 proc. tego, co mężczyźni. Panie są właścicielkami lub prezesami jednej trzeciej światowych firm, jednak najczęściej są to tylko mikro i małe przedsiębiorstwa. Odsetek kobiet znajdujących się w radach nadzorczych zagranicznych firm wynosi ledwie 19 proc.

Jak donosi MOP sytuacja nieznacznie się poprawia, ale przy takim tempie wzrostu, rozdźwięk między wynagrodzeniami zostanie usunięty dopiero za 70 lat. Oznacza to, że bez wyraźnych działań przed rokiem 2086 roku kobiety nie będą zarabiały tyle co mężczyźni. Według raportu płacowego panie zarabiają mniej od kilkuset, do nawet ponad tysiąca złotych mniej. Co ciekawe dotyczy to także sektorów, w których dominują kobiety, takich jak branża HR, czy administracja. Według MOP w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech jeszcze słabiej wynagradzane są także pracujące matki.

Dodaj komentarz