Rekrutacja wolumenowa to proces poszukiwania i wyboru większej liczby pracowników na jednorazowe zatrudnienie. Przeprowadza się ją też w razie potrzeby wzmożonego wolumenu pracy w organizacji. Stosuje się ją w różnych branżach i sektorach. Ta rekrutacja pracowników, jest jednak częsta przy konkretnych rodzajach stanowisk.
Przygotowaliśmy więc listę kilku pozycji, na które najczęściej prowadzi się rekrutację wolumenową.
Rekrutacja wolumenowa – na jakie stanowisko?
Pierwszym przykładem stanowisk jest pracownik produkcji. W branżach takich jak przemysł spożywczy, farmaceutyczny lub motoryzacyjny, rekrutacja wolumenowa to klasyk. Wykorzystuje się ją najczęściej do znalezienia pracowników na linię produkcyjną. Stanowiska te obejmują np. operatorów maszyn, pakowaczy, pracowników montażu. Ze względu na duże zapotrzebowanie na tego rodzaju osoby, rekrutacja wolumenowa umożliwia skuteczne uzupełnienie zespołów produkcyjnych.
Kolejny obszar to obsługa klienta. Szczególne zapotrzebowanie odnotowujemy w sektorze usług. Mogą to być np. call center. Tutaj więc rekrutacja pracowników w dużym wolumenie jest powszechna. Pracownicy obsługi klienta lub konsultanci są często potrzebni do obsługi dużej liczby klientów. Udzielają oni też wsparcia technicznego, rozwiązują zgłaszane problemy lub udzielają informacji.
Ta rekrutacja i selekcja pracowników jest szczególnie powszechna w sektorze logistyki i magazynowania. Często stosowana jest do znalezienia pracowników do obsługi magazynów, przyjmowania i wydawania towarów, kompletowania zamówień. Pracownicy magazynowi są niezbędni do utrzymania płynności operacji logistycznych. Z tego też powodu tak istotne jest, by nie zabrakło rąk do pracy.
Ostatnią branżą na jaką chcemy zwrócić uwagę, jest gastronomia i hotelarstwo. Nikogo chyba nie zdziwi, że w najbardziej popularnych sieciach typu fast food rekrutacja wolumenowa jest często stosowana.