Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Sześć uniwersalnych cech dobrego pracownika

Sześć uniwersalnych cech dobrego pracownika

Waga kompetencji miękkich w zarządzaniu nie maleje. Wręcz przeciwnie zwraca się na nie coraz większą uwagę. W zależności od branży i stanowiska kompetencje te mogą się różnić, ale nie ma wątpliwości, że można znaleźć pewien wspólny mianownik. Oto sześć najczęściej poszukiwanych przez menadżerów kompetencji miękkich:

1. Elastyczność
Dziś coraz więcej mówi się o elastyczności ze strony pracodawcy. Zapewnić ma on pracownikowi elastyczne godziny pracy, możliwość przynajmniej częściowej pracy zdalnej itd. Nie maleje jednak znaczenie elastyczności ze strony pracownika. Każdy menadżer chciałby w końcu mieć ludzi do dyspozycji właśnie wtedy, gdy ich potrzebuje. Czasem zdarza się przecież, że jakiś projekt trzeba szybko domknąć. Trzeba wówczas liczyć się z koniecznością zostania „po godzinach”.

2. Niezawodność
Z elastycznością wiąże się również niezawodność. Co ona oznacza? Z jednej strony do wiedzy i umiejętności w danym zakresie. Z drugiej jednak to bycie osiągalnym i pozostawanie do dyspozycji w razie nagłej potrzeby.

3. Kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów
Każdemu zdarzyło się napotkać w czasie realizacji projektu na jakiś nieprzewidziany problem. Menadżerowie cenią sobie osoby, które potrafią je rozwiązywać bez wpadania w panikę i żalenia się przełożonemu. Trzeba myśleć szybko i efektywnie.

4. Uczynność
Elastyczność, niezawodność i kreatywność to z pewnością ważne cechy. Wielu menadżerów ceni sobie jednak również osoby, które czują się współodpowiedzialne za cały zespół. Któryś z jego członków ma problemy lub nie może wykonać powierzonego mu zadania? Dobry pracownik powinien zaoferować w takiej sytuacji swoją pomoc.

5. Inicjatywa i odwaga
W dobrej firmie nie ma co siedzieć cicho jak myszka pod miotłą, gdy ma się pomysł na rozwiązanie problemu, na który napotkał cały zespół. Trzeba bez wahania dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Osoby pasywne raczej nie znajdą uznania w oczach menadżera.

6. Dobre wychowanie
Dobre wychowanie to nie tylko nienaganne maniery, tj. umiejętność zachowania się w zależności od sytuacji. To także miłe usposobienie, uprzejmość i uśmiech w kontaktach z innymi.

Dodaj komentarz