Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Jak pozyskać kompetentnych pracowników?

Jak pozyskać kompetentnych pracowników?

Wyniki przeprowadzonego ostatnio raportu „Oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy” wykazały, co wpływa na zawodowe decyzje profesjonalnych pracowników. Jak się okazuje zatrudnianie dobrze wykwalifikowanych pracowników, jest w dzisiejszych czasach sporym wyzwaniem. Dlaczego tak się dzieje?

Raport donosi, że aż 80% pracodawców ma problem z rekrutowaniem osób, które posiadają odpowiednie kompetencje i wysokie kwalifikacje. Takie osoby często zmieniają pracę, co znacznie uniemożliwia ich pozyskiwanie przez firmy. Również niedopasowanie kompetencji czy systemu edukacji do potrzeb rynku pracy, wpływa na problem z rekrutacją pracowników.

PZU we współpracy z GfK zbadało opinie pracowników kilku branż (m.in. IT, analityków finansowych, księgowych, obsługę klientów czy marketing) i na podstawie ich opinii, sporządziło raport „Oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy”. Do współpracy i interpretacji wyników włączyły się również Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami i Hay Group Polska.

Jak się okazuje, przeważający wpływ na decyzję o niepodejmowaniu przez pracowników lepszej pracy, jest niepewna sytuacja gospodarcza. Jednym z rozwiązań, które mogłoby zmienić sytuację i zachęcić specjalistów do zmiany pracy, jest zwiększenie wynagrodzenia. Brak finansowego rozwoju dla wielu pracowników staje się motorem do poszukiwania nowego miejsca pracy. Co więcej, większość badanych wskazała, że pracodawcy wykorzystują obecną sytuację ekonomiczną do blokowania podwyżek.

Jednak rezultaty badań wynagrodzeń w Polsce na przełomie 2012 i 2013 roku pokazują, że firmy wcale nie wstrzymują podwyżek. Aż 87 % firm przyznało je swoim podwładnym – najwięcej przyznano ich w sektorze ubezpieczeń. Tymczasem PZU wprowadziło zmiany w swoim systemie wynagrodzeń – stawiając na system premiowy, który pozwala na utrzymanie satysfakcji pracowników, a także nagradzanie osób, które pracują efektywnie.

Drugim czynnikiem, który motywuje do zmiany pracy jest także to, czy pracodawca oferuje pracownikowi stabilne stanowisko, szansę rozwoju i miłą atmosferę w pracy. Dobry pracownik, który ma szansę podnosić swoje kompetencje, poszerzać doświadczenie i rozwijać się, wybiera właśnie pracodawcę, który da mu ku temu możliwość.

Dodaj komentarz